Odaberi državu za dostavu paketa

Kako odabrati pravi digitalni pianino

Čítanje na 13 min.
Juraj Haruštiak
Odabrati novi digitalni pianino je skoro isto kao odabrati novi auto. Isto se ne bira svaki dan. To je investicija u vlastitu kreativnost i reprezentativan ukras za stan. Danas je zaista velik izbor i od raznih modela vam se može početi vrtjeti u glavi. Kako naći najbolji digitalni pianino koji nudi nudi vrhunsku kvalitetu za fer cijenu i još da dobro izgleda? Objasnimo nekoliko bitnih parametara i uz to dodajmo par savjeta i preporuka.
Kako odabrati pravi digitalni pianino

Hoće li digitalni klavir koristiti dijete, odrasli početnik ili napredniji kreativni glazbenik? S pogrešnim odabirom instrumenta možemo puno pokvariti, zato nemojmo to podcjenjivati.

Digitalni pianino za dijete

Dijete u dobi 3-5 godina

Glazba izuzetno pozitivno djeluje na djecu. Može odagnati dosadu, a redovito sviranje glazbala savršeno razvija djetetovu koncentraciju i finu motoriku. Znanstvenici se slažu da sviranje glazbenog instrumenta ne samo da podržava rast djece, intelekt već i poboljšava pamćenje. Uz to, glazba kod djece gradi strpljenje, ustrajnost i disciplinu.

Klavijature za najmanje Yamaha PSS-E30 ima 37 mini tipki, 30 pjesama, izlaz za slušalice i zabavan kviz u kojem dijete pogađa pravi zvuk ili notu.

Kaže se da nikad nije kasno naučiti svirati klavir. Ali u kojoj dobi biste trebali početi tako da ne bude prerano? Mišljenja stručnjaka o ovoj temi su različita, ali u dobi od 3-5 godina dijete je već dovoljno zrelo da krene na znatiželjno putovanje u svijet glazbe.

U ovoj dobi bi za pravi digitalni pianino bilo prerano, ali prve vesele kontakte s klavijaturama može dijete početi i na nekom dječjim klavijaturama. Skoro su neuništive, imaju širok repertoar zabavnih zvukova i manju klavijaturu prilagođenu dječjim prstima.

Dijete u dobi od 6-9 godina

U većini slučajeva dijete od 6-9 godina dovoljno je zrelo da počne ozbiljno učiti svirati klavir. Sposoban je duže zadržati pažnju i bez većih poteškoća razumije osnovni kontekst melodije i ritma. Sviranje klavira u ovoj dobi prikladna je opuštajuća aktivnost uz prvu domaću zadaću.

Ako želimo da dijete stvarno napreduje u sviranju i ustraje u ovoj aktivnosti, to mora biti povjereno kvalitetnom učitelju glazbe ili upisano u umjetničku školu.

Najčešća oprema glazbenih škola je akustični klavir. Digitalni klavir pogodniji je za vježbanje kod kuće. Ne zauzima toliko prostora, izgleda bolje i omogućuje vam igranje s povezanim slušalicama.

Casio PX 770 WE: tanak moderan dizajn, prirodan osjećaj sviranja i Duet Mode mogu podijeliti tipkovnicu u dva raspona tako omogućiti nastavniku i učeniku istovremeno sviranje.



Elektronički klavir za dijete trebao bi što više podsjećati na akustični klavir sa zvukom i osjećajem sviranja. Potrebno je posegnuti za modelima koji imaju uravnotežen mehanizam čekića i dinamičke tipke. Klavir s 88 tipki, ugrađeni zvučnici, izlaz za slušalice i najmanje 64-glasna polifonija trebali bi biti standardni.

Dijete u dobi 10-15 godina

Što najrealniji zvuk i osjećaj prilikom sviranja, usporediv s akustičnim klavirom bismo trebali priuštiti i djetetu u dobi od 10 do 15 godina. Kvalitetan program treninga također može biti od koristi u ovoj dobi. Ambiciozniji modeli omogućuju čak i gledanje detaljnih zapisa na visokokvalitetnom klavirskom zaslonu i ukazivanje na pogreške.

Metronom se koristi za održavanje ispravnog tempa u kompoziciji. Početnik bi ga trebao koristiti dok ne stekne prirodnu sposobnost održavanja tempa.

Mehanički metronom je doduše elegantan dodatak za klavir, ali danas ga u potpunosti može nadomjestiti praktičan metronom s lakim rukovanjem, ugrađen u korpusu digitalnog pianina. Zato se prilikom odabira koncentriramo na pianino s uravnoteženim mehanizmom čekića, edukacijskim programom i metronomom.

Standard za pijaniste od 10. godina bi trebali biti modeli koji u svojoj opremi imaju najmanje 128 glasovnu polifoniju.

Yamaha CLP-735 nudi dinamičan raspon klavirske mehanike, vjernu reakciju na svaki nježni dodir, drvene tipke, jednostavnu upravljačku ploču i mogućnost reprodukcije pjesama putem Bluetootha.

Digitalni pianino za početnika bez obzira na dob

Digitalni klavir prije svega mora imati čime može zamijeniti akustični klavir, njegov zvuk i osjećaj prilikom sviranja. Nema boljeg jamstva da početnik neće steći neispravne navike kod sviranja. Koncentrirajmo se na takve modele čija tipkovnica kopira dinamiku akustične klavijature, odnosno različit otpor tipki pri različitim intenzitetima pritiska.

Mora zvučati kao akustični

Pojedine marke koriste se vlastitim tehnologijama kako reakciju tipki što više prilagoditi akustičnom pianinu. O dinamici klavijature će biti riječi kasnije. Ako instrument ima klavijaturu s dinamičkim tipkama, glazbenik će steći dobre temelje i u budućnosti će moći svoju vještinu ostvariti na bilo kojem drugom klaviru.

Radije dinamiku i pedale nego puno beskorisnih funkcija

Početnik neće odmah moći iskoristiti sve opcije koje mu elektronički klavir nudi. Veću pažnju prilikom odabira je potrebno posvetiti na kvalitetu klavijature i jednostavnost korištenja. U opremi pianina ne smiju nedostajati pedale. Njihovo korištenje nije samo obična raznolikost, kod interpretacije nekih kompozicija je nužnost, štoviše postoji specifičan simbol u notama, kako bi glazbenik znao kada je potrebno iskoristiti pedalu prilikom sviranja. Ako naiđemo na model koji nema ugrađenu pedalu direktno u postolju pianina, trebali bi ih kupiti posebno eksterne pedale.

Za što služe pedale

Standardna oprema ugrađenih pedala je obično sustain pedala (označivanja i kao damper pedala), sostenuto pedala a soft pedala.

Soft pedala

Soft pedala omekšava zvuk. Krajnji zvuk je bitno utišan, tih i manje oštar.

Sostenuto pedala​

Sostenuto pedala ima sličnu funkciju kao sustain pedala i početnici ih često zamjenjuju. Razlika je u tome što sustain pedala produžuje zvuk svih tonova koji se upravo čuju, a sostenuto pedala produžuje samo trajanje onih tonova koji su se čuli još prije pritiska na nju.

Sustain pedala​

Sustain pedala produžuje ton. Kvalitetniji modeli nude korištenje sustain pedale i s opcijom half pedale. Zahvaljujući ovoj sofisticiranoj opciji, pedala nije ograničena samo dvjema osnovnim opcijama, već reagira i na intenzitet pritiska nogom.

Ako klavir nema ugrađene pedale, moraju se kupiti zasebno. Standardna pedalska jedinica izgleda ovako: krajnje lijevo je mekana pedala koja ublažava ton. U sredini je sostenuto pedala koja produžuje zvuk svih zvučnih tonova. S desne strane nalazi suistan pedala, koja produžuje zvuk reproduciranih tonova.

Metronom

Početničkom pianinu ne bi trebao nedostajati ugrađeni metronom koji će vam pomoći da steknete pravi osjećaj za tempo i jednostavan je za korištenje. Stručnjaci preporučuju upotrebu metronoma usporedno s prvim naučenim tonovima. Zahvaljujući njemu, početnik će stvoriti svojevrsnu unutarnju ritmičku lekciju, naučiti percipirati tempo i ritam kompozicije i poboljšati svoju tehniku. Kvalitetni digitalni klaviri ugrađen metrnom i njima je lako upravljati. Može se regulirati broj otkucaja u minuti (BPM) i glasnoća klika.

Edukacijski program može biti i besplatan​

Izvrsna dodana vrijednost za početnike može biti i visokokvalitetni ugrađeni edukacijski program ili aplikacija za smart uređaje koja omogućava glazbeniku pratiti svoje omiljene kompozicije ili u dobro napisanim notama usmjerava koji ton slijedi u kompoziciji. Ugledni brendovi nude razne programe za besplatno preuzimanje. Izbor aplikacija je zaista velik, nama se najviše sviđaju aplikacije flowkey ili Skoove.

Aplikacija Skoove vam može pokazati kojim prstom svirati notu. Note i prstohvat se kreću polaganim tempom, a aplikacija također može slušati i upozoravati vas na moguće pogreške u stvarnom vremenu. Iz bogatog izbornika možete odabrati omiljenu kompoziciju za vježbanje. Vrlo je jednostavan za upotrebu, a njime mogu rukovati djeca od oko 12 godina.

Digitalni pianino za naprednog kreativca

Trebali bi napraviti razliku u izboru s obzirom na to hoće li elektronički pianino koristiti srednje napredan ili napredan glazbenik kao svoj instrument za bend ili za sviranje modernih glazbenih žanrova, koji se temelje na žanrovima poput rocka, popa ili jazza.

Masivni kućni modeli

Pogledajmo digitalne klavire koji imaju odgovarajuću proizvodnu stanicu i puno naprednih funkcija ispod poklopca. Birajmo i prema vrsti konstrukcije. Služi li pianino kao klasičan kućni pianino ili će se često nositi od mjesta do mjesta?

Većina modela klasičnih kućnih klavira ima masivnu konstrukciju pričvršćenu na drvenu podlogu sa zatvorenom zadnjom stranom. Standardno teže oko 40 kg, ali neki modeli mogu težiti i oko 100 kg, tako da česti transport ne dolazi u obzir. To je velik komad namještaja koji također može impresionirati dizajnom.

Pogledajmo digitalne klavire koji imaju odgovarajuću proizvodnu stanicu i puno naprednih funkcija ispod poklopca. Birajmo i prema vrsti konstrukcije. Služi li pianino kao klasičan kućni pianino ili će se često nositi od mjesta do mjesta?

Većina modela klasičnih kućnih klavira ima masivnu konstrukciju pričvršćenu na drvenu podlogu sa zatvorenom zadnjom stranom. Standardno teže oko 40 kg, ali neki modeli mogu težiti i oko 100 kg, tako da česti transport ne dolazi u obzir. To je velik komad namještaja koji također može impresionirati dizajnom.

Roland LX705: tipični masivni kućni pianino. Neograničena polifonija i niz modernih funkcija omogućuju vam testiranje granica vlastite kreativnosti.

Lakši ili prijenosni modeli

Međutim, postoje i lagani modeli, koji su također čvrsto pričvršćeni na drvenu podlogu, ali su kompaktniji, nemaju zatvorenu zadnju stranu. Zahvaljujući puno manjoj težini njihov je transport prilično jednostavan. Zasebno poglavlje su prijenosni modeli koji nemaju čvrstu podlogu i kompaktnim dimenzijama i izgledom više podsjećaju na klavijature nego na pianine, ali u opremi im ništa ne nedostaje.

Roland HP704: Pianino s poluotvorenom zadnjom stranom nudi ogromnu kolekciju zvukova i opcija.

Korg XE20: Ovaj hibridni model prepun kvalitetnih zvukova i opcija. Dostupan je kao prijenosni glasovir, kao i kompaktni klavir s elegantnim postoljem.

Experimenti i snimanje

Ciljna skupina naprednijih glazbenika zasigurno će cijeniti opciju automatske pratnje, koja se također može naći na klavijaturama. Ponuda i raspon kvalitete ugrađenih ritmova, koje možete pratiti vlastitom svirkom, zaista je širok. Kreativni napredni glazbenik već dugo ima osnove u malom prstu i zainteresiran je za eksperimentiranje sa zvukom i stvaranje vlastitih kompozicija. Opcija snimanja će mu dobro doći. Kapacitet i kvaliteta snimača uvelike se razlikuju od modela do modela. Osnovni modeli mogu pohraniti najviše jednu kompoziciju, premium opcije mogu pohraniti više kompozicija i omogućuju vam snimanje lijeve i desne ruke kao zasebnu snimku.

Dati zvuku prostor i stil

Popularna funkcija kombiniranja zvukova (nazvana Layer ili Dual) također će naći kreativnu uporabu, što omogućuje zvučni zapis sviranog zvuka klavira sa zvukom drugog instrumenta iz baze podataka. Na primjer, zvuk zasnovan na orguljama, sintisajzerima ili žičanim instrumentima može stvoriti vrlo zanimljivu prostornu pozadinu. Također se može modificirati dodavanjem različitih efekata, najčešće nalazimo efekte ugrađene u opremu poput hall, chorus, phaser, tremolo, room. Mnogi prijenosni modeli uklapali bi se u kategoriju scenskog pianina jednako dobro zahvaljujući svojim zanimljivim kreativnim opcijama. Nije uvijek moguće odrediti ono što se još uvijek smatra digitalnim klavirom i ono više ne stage piana, jasnu liniju razdvajanja.


Digitalni polukoncertni klaviri premium kvalitete

Ovo je pravi créme de la créme među digitalnim instrumentima. Koncertnim klavirima su slični po specifičnom elegantnom izgledu i kvalitetom tipaka. Ovi instrumenti nude uzorke zvuka najboljih svjetskih koncertnih klavira snimljenih u visokoj kvaliteti i s izuzetno bogatom razlučivošću svih detalja. Simulacija zvuka cijenjenih akustičnih klavira u najpoznatijim svjetskim koncertnim dvoranama je savršena.

Digitalni polukoncertni klaviri mogu koristiti sofisticirane tehnologije za masivan zvuk tipičan za akustične instrumente, koji nastaje rezonancijom u cijelom tijelu ovog instrumenta. Kao i na akustičnom klaviru, gornji otvor se može otvoriti kako bi se snaga pojačala.

Najviša kvaliteta nešto košta, cijena im je znatno veća od cijene standardnih digitalnih pianina. Ovi dizajnerski instrumenti jednostavno nisu za svakoga, ali kad elegantni ljudi zasjaju u velikom interijeru, pogled je za bogove!


Najvažniji parametri izbliza

Najvažnija značajka digitalnog klavira je sposobnost više ili manje realnog oponašanja zvuka i osjećaja sviranja tipičnih za akustični klavir. Usredotočimo svoju pažnju na zvuk, tipke i višeglasje.

Zvuk

Zvuk digitalnog klavira temelji se na digitaliziranim uzorcima pravih akustičnih pianina

Svaki proizvođač koristi drugačiji način oponašanja zvuka akustičnog klavira.

Najvažnije je koliko vjerno pianino može simulirati zvuk akustičnog klavira.

Neki modeli nude velik broj zvukova, što nije na štetu, ali treba razmotriti što ćemo zapravo koristiti prilikom sviranja.

Zvuk digitalnog klavira rezultat je reprodukcije pojedinačnih uzoraka koji potječu od snimaka pravih koncertnih klavira.

Zvuk digitalnog klavira temelji se na digitaliziranim uzorcima pravih akustičnih pianina

Međutim, neki jednostavniji modeli nemaju svaku tipku sampliranu zvukom akustičnog klavira, već samo na primjer, svaki treći. Nesamlirani tonovi su tada samo rezultat izvedene transpozicije sampliranih tonova.

Kada pažljivo slušate, to se može otkriti na neprirodnim skokovima ili u drugačijoj boji tona. Također treba napomenuti da pojedini tonovi ne zvuče sterilno. U prirodnom okruženju akustičnog klavira, zajedno s odsviranim tonom, uvijek bi postojao sekundarni zvuk ili lagana rezonancija žice.

Normalno je da prilikom sviranja na akustičnom klaviru rezonira susjedni ton ili ton sa više frekvencije. Svi ovi sporedni zvukovi nastaju prirodnim putem i zato bi trebali biti dio sampliranih zvukova digitalnog pianina. Ovisi o konkretnom proizvođaču ili modelu, kako će tehnološki savladati ovaj izazov. Brandovi kao Kurzweil, Yamaha, Roland i Korg su većinom garancija realističnog zvuka.

Klavijatura

Način izrade tipkovnice, ravnoteža tipki i njihova površina imaju velik utjecaj na cjelokupni osjećaj kod sviranja.

Pojam uravnotežena klavijatura znači da tipke imaju sposobnost dinamički reagirati na intenzitet pritiska.

Pošto digitalni pianini nemaju klasičnu mehaniku kada čekić udara na žicu, moraju koristiti sofisticiran način korištenja tipaka kako bi mogli imitirati svojstva i osjećaj prilikom sviranja na akustičnom klaviru.

Dio mehanizma digitalnog pianina je čekić, ali ne služi za kreiranje tona, nego isključivo kao ravnoteža za tipku nakon pritiska. Sam ton nastaje u slučaju elektronskih klavira pomoću elektronskih senzora.

Detalji mehanizma čekića akustičnog klavira

Uravnotežena tipkovnica tako simulira otpor i odziv tipki tradicionalnog mehanizma čekića. Proizvođači digitalnih klavira morali su se suočiti i s još jednom tipičnom značajkom akustičnih klavira - čekići bas tastera teži su od čekića tonova na višim položajima. Dizajneri digitalnih klavira stoga su došli na ideju nekakve skalirane ili stepenaste ravnoteže tipki.

Svaki brand se trudi imitaciju mehanizma čekića akustičnog klavira postići razvojem i tehnologijama. Zato svoja rješenja za uravnotoženje tipaka svaki proizvođač zove drugačije: Korg: Real Weighted Hammer Action, Yamaha: Graded Hammer, Roland: Progressive Hammer, Kurzweil: Graded Hammer Action ili Casio: Scaled Hammer Action.

Polifonija

Polifonija sadrži osim tonova odsviranih ručno i tonove pozadinskog zvuka ili sustain pedale. 128 glasna polifonija će se zato iscrpiti brzo.

Ovaj bitan parametar ukazuje koliko zvukova se može istovremeno odsvirati na pianinu.

Pianino s većom polifonijom dozvoljava korisniku sviranje složenijih melodija bez toga da neke note budu izostavljene.

Osim tonova koji su odsvirani ručno, u krajnji zvuk treba uračunati i sve tonove koji se čuju kad pritisnemo npr. sustain pedalu.

Brzo ćemo otkriti da ako npr. digitalni pianino ima polifoniju nižu od 128 glasova, ćemo granicu postići vrlo brzo. Tonove koji nisu stali u limit će pianino jednostavno odstraniti.

Polifonija sadrži osim tonova odsviranih ručno i tonove pozadinskog zvuka ili sustain pedale. 128 glasna polifonija će se zato iscrpiti brzo.

Digitalni pianino koji ćemo odabrati bi trebao imati polifoniju sa minimalno 128 glasova, najkvalitetniji pianini nude čak 256 do 384 glasova, ili čak neograničenu polifoniju.


Oprema

U pakovanju digitalnog pianina ili stage pianina ćeš naći sve što ti je potrebno za sviranje. Dovoljno je raspakirati, uključiti i početi svirati. Svi današnji digitalni pianini imaju ugrašen audio sustav i pakovanje standardno sadrži adapter za napajanje. Provjeri da li odabrani model ima i pedale koje ćeš prije ili kasnije trebati. Osim osnovne opfreme ćeš koristiti i stoličku i slúchadlá. Atraktívnou voľbou je kombinacija instrumenta u setu, koja za povoljnu cijenu nudi ne samo digitalni pianino, već i slušalice, stolicu ili drugu praktičnu opremu.

Briga i njega

Dok se svaki akustični klavir s vremenom rasštima i za štimanje treba pozvati profesionalca, digitalni instrument se ne rasštima nikada. Za instrument treba naći pogodno mjesto. Pošto ima pretežno drvenu konstrukciju ne bi trebao biti u blizini otvorene vatre i kamina.

Klavijatura i pedale

Kako se pravilno brinuti i njegovati? Najranjiviji dio pianina su elektronika i tipke. Klavijatura uvijek mora biti pokrivena. Ako poklopac za tipke nije dio klavira, potrebno ga je kupiti zasebno pokrivač protiv prašine. Prašinu brišemo redovito, najučinkovitija je obična antistatička krpa za prašinu za domaćinstvo. Tipke možemo oprezno oprati krpicom namočenom u čistoj vodi, potrebno je paziti da voda ne uđe između tipki. Na isti način čistimo pedale.

  • Pokrivač protiv prašine
  • Obična antistatička krpa
  • Krpica
  • Čista voda

Korpus

Da biste uklonili prašinu i prljavštinu s korpusa, upotrijebite krpu i malu količinu sredstva za čišćenje prozora. Za modele koji imaju pravu drvenu konstrukciju, radije ne postupajte na taj način. Poželjno je koristiti poseban proizvod za njegu određene vrste drvenog materijala.

  • Proizvod za čišćenje prozora (modeli od sintetičkih materijala)
  • Proizvod za njegu drva (samo za modele od drveta)
  • Krpica

Malo kvarova

Iz iskustva znamo da renomirane marke elektroničkih klavira imaju vrlo malu mjeru kvara. Međutim, ako se kvar usprkos tome dogodi, preporučamo da ga otkloni stručnjak. U slučaju reklamacije, tijekom jamstvenog roka svakako je potrebno kontaktirati stručni tim našeg Odijela za reklamacije, koji će pronaći učinkovito rješenje.

Digitalni klaviri